Jordbruksverkets projekt POI, Projekt – och investeringsstöd, bjöd in Lokal Utveckling Sverige till processverkstad 26-28 maj under rubriken ”Tillsammans för att skapa en gemensam förståelse för dagens Leaderprocess och vilka utmaningar som finns”.
Ett av målen var att ”arbeta fram några förslag på förbättringar, nöjdare kunder och en bättre arbetssituation för både Jordbruksverket och anställda inom Leader i framtiden”.
Representanter från LUS deltog tillsammans med olika professioner från Jordbruksverket som arbetar med olika delar av Leaderprocessen (bl.a. handläggare, enhetschefer, jurister, och processledare).
Dagarna hade föregåtts av bland annat enkäter samt intervjuer med ett 20-tal personer, blandat av projektägare, verksamhetsledare för leaderkontor och LAG-ledamöter.
Diskussionerna resulterade i identifierade problemområden som bland annat dubbelhandläggning, oklara tolkningar av föreskrifter och stuprörssystem. Gemensamt togs det fram ett antal möjliga åtgärder som kan leda till förenklingar och förbättringar för sökande och därmed bidra till landsbygdsutveckling.
Nu går arbetet med projektet vidare för projektgruppen på Jordbruksverket och LUS är involverade i den fortsatta processen genom att vi fortsatt får komma med synpunkter som faktiskt arbetas in i de framtida förändringarna.
